Футбол у Німеччині й «Олімп»: «Четверта влада» поставила запитання Олександру Третяку

26-05-2024 Інтерв’ю

Журналіст «Четвертої влади» Дмитро Домащук випадково зустрів колишнього міського голову Рівного Олександра Третяка біля кав’ярні на Бурштиновому масиві і вирішив поставити запитання, які виникли з часу його звільнення з посади. Що робить Олександр Третяк зараз, як виїхав на футбольний матч до Німеччини та чи планує повертатися на посаду, розповідаємо у матеріалі.

«Я залишаюся на цій посаді»

– Пане Олександре, чому ви досі називаєте себе мером міста? – запитує журналіст.

– Суд ухвалив рішення «відсторонити рівненського міського голову на один рік», це перше. Друге, допоки не буде обраний новий міський голова, я залишаюся на цій посаді. Пройде рік після рішення суду, я повертаюся на свою посаду і продовжую виконувати повноваження міського голови, – каже Третяк.

Проте одразу додамо, що Олександра Третяка звільнили з посади 31 серпня 2023 року. Розпорядження про його звільнення виніс секретар Рівненської міської ради Віктор Шакирзян, який нині і виконує обов’язки міського голови.

Як саме суд припинив повноваження Олександра Третяка, ми писали раніше. Наразі в Конституційному суді перебуває скарга ексголови, в якій він просить перевірити на конституційність припис, яким його позбавили права обіймати посаду міського голови. І це позбавлення не на рік, а назавжди.

«Я бачу кожен куточок міста і кожну дрібницю»

Журналіст поцікавився в Олександра Третяка, як, на його думку, змінилося місто під керівництвом Віктора Шакирзяна.

– Ну, ви ж бачите: як тільки мене відсторонили, всі медіа чомусь раптом перестали все бачити – все гарно, все добре, ніяких скарг ні на що у місті. Я не можу зараз якось оцінювати, тому що я не перебуваю усередині ухвалення рішень – у міській раді. Нехай люди самі оцінюють, – відповів Олександр Третяк.

– Тобто ви не слідкуєте за станом справ у місті? Хоча стверджуєте, що залишаєтесь міським головою.

– Чому ж не слідкую, я можу слідкувати за станом речей, але я на цей момент не ухвалюю ключові рішення, які стосуються розподілу бюджетних коштів, наприклад.

– Я бачу кожен куточок міста і кожну дрібницю. Наприклад, нещодавно їду вулицею Василя Червонія, переді мною їде великий позашляховик з крутими номерами. Чоловік опускає скло, викидає з автомобіля недопалок прямо на дорогу. Це ж непорядок. На світлофорі я зупинився, підійшов до цього водія та зробив зауваження, попросив забрати недопалок. Тобто навіть такі дрібні речі.

Під час нашої розмови до Олександра Третяка підійшла його прихильниця. Вона попросила дозволу потиснути йому руку та хотіла щось сказати, проте через хвилювання змогла лише вимовити: «Я втратила дар мови». Олександр Третяк подякував їй та порадив не хвилюватися. Пані попросила її не фотографувати.

Не помітив успіх «Адамантбуду»

– Вам відома фірма «Адамантбуд», її зв’язки з Віктором Шакирзяном? Чому вони після виборів почали так активно вигравати тендери та отримувати прямі угоди, зокрема з департаментом інфраструктури та благоустрою?

– Я на посаді був з грудня 2020 року по 10 липня 2023 року, три роки. Фірма «Адамантбуд» мені не була відома, я ніде не мав можливості перетинатися чи бачити їхню роботу. Тобто я навіть не пригадую, щоб вони подавались на якісь тендери.

Проте ми знайшли рішення виконкому від 4 квітня 2023 року, яке підписував Третяк, де згадується фірма «Адамантбуд» та пов’язане з нею ТОВ «Сантехбуд К» (про зв’язки цих фірм ми писали в розслідування про фірми Шакирзяна).

Цим рішенням встановлювався розмір заробітної плати, який підрядники враховуватимуть при визначенні вартості будівництва на кошти громади. На 2023 рік розмір заробітної плати встановили на рівні 15 тисяч 420 гривень.

Для порівняння, торік у Вінниці розмір кошторисної зарплати становив 13 тисяч 814 гривень, в Івано-Франківську – 14 тисяч 800 гривень, Хмельницькому – 14 тисяч 3 гривні, Києві – 18 тисяч гривень.

– Ви не помічали, що «Адамантбуд» з 2021 року, орендуючи техніку комунальних підприємств, нею ж надавав послуги для міста? За цей час вони отримали більше 140 мільйонів гривень.

– Я лише коли прочитав матеріал на «Четвертій владі» про «Адамантбуд», більше дізнався про цю фірму. Те, що я прочитав, мене дійсно насторожило і обурило, що ця фірма брала в оренду ту чи іншу техніку і надавала послуги знову ж таки місту.

У місті є дуже багато роботи, яку дійсно роблять на підрядах інші підприємства, фірми, для нас є завдання, ми його виконуємо. Міський голова не може вникати у найдрібніші деталі, хто там зробив цю роботу через п’ятий-десятий підряд.

Під час нашої розмови до Олександра Третяка підійшов міський голова Здолбунова Владислав Сухляк. Він привітався та пішов у відділення «Нової пошти» забрати посилку. Опісля сів в автомобіль «Volkswagen Touareg», який не вказаний в його декларації, та поїхав. Ми писали про те, як Владислава Сухляка внесли до реєстру корупціонерів, проте він там був всього три тижні.

Виїзд за кордон, служба в армії та позивний «OLYMP»

Також ми помітили, що в кінці березня 2024 року Олександр Третяк відвідав футбольний матч у німецькому місті Ессені, тому журналіст поцікавився, яким чином він виїхав за кордон.

Олександр Третяк каже, що активно займається волонтерською діяльністю – ще з 2014 року. Зокрема, зауважив, що не проводить збори коштів та намагається привезти автомобілі завдяки донорам з-за кордону. У своїх відео на платформі «Тік-Ток», Олександр Третяк іноді одягнутий у бронежилет та військову форму.

– Ви зараз перебуваєте на військовій службі?

– Ні, – коротко відповів Третяк.

– Ви зараз у реєстрі корупціонерів. Чи плануєте через військову службу виключити звідти своє прізвище?

– Наразі моє питання в Конституційному суді, це раз. Друге, Вища рада правосуддя ще працює щодо тих суддів, що ухвалювали рішення. Європейський суд з прав людини.

– Як виїхали за кордон, у Німеччину?

– Я виїжджаю по системі «Шлях», як волонтер.

– А від якої організації? Зокрема, візит на футбольний матч у Німеччину.

– Ця поїздка була в рамках організації благодійного футбольного матчу разом із делегацією футбольного клубу «Верес». Дозвіл на виїзд – від Міністерства молоді та спорту.