22-11-2024 Новини
На сесії міської ради 19 листопада, тривала жвава дискусія про ймовірне виникнення «конфлікту інтересів» у цілого ряду депутатів під час голосування за бюджет міста. Про це пише «Рівне Онлайн».
Проєкт рішення про зміни до бюджету включав у себе ряд пунктів. Серед важливих виділення більше 34 мільйонів гривень на підтримку ЗСУ. “Каменем спотикання” могло стати виділення майже 7 мільйонів гривень на зарплату працівників органів місцевого самоврядування, відповідно до постанови Кабміну 484.
А відтак, міських обранців зацікавило чи не провалиться голосування за бюджет, бо серед депутатів є працівники органів місцевого самоврядування, або ж мають родичів, які там працюють. У декого виникло логічне запитання, а чи не порушать цим самим міські обранці антикорупційне законодавство?
Першим з цього приводу висловився Микола Бляшин.
“В мене питання, чи ті депутати, які є працівниками органу місцевого самоврядування і будуть голосувати за фінансування в тому числі, своїх зарплат за грудень, мають тут конфлікт інтересів і можуть голосувати? Потім рішення про бюджет все не поставиться під сумнів? Якщо можна відповідь, в нас є відділ антикорупційний, юридичний, хай пояснить їхню точку зору”, – звернувся Микола Бляшин.
Потому до мікрофону вийшла Олександра Коваленко.
“Я зверталася до пані Михальчук, яка очолює відділ запобігання корупції, з проханням надати мені, як депутату Рівненської міської ради, перелік питань, по яких у мене є конфлікт інтересів. Хочу вам сказати, що мені вічливо порадили закрити двері з другого боку. Після чого я попросила Віктора Володимировича. Так от, відповідь, яка мені надійшла, щоб ви розуміли, “включі” того, що на жаль, наш відділ, який ми створили з вами разом, не може мати такої інформації про Вас”, – наголосила Олександра Коваленко.
Виникли питання щодо можливого конфлікту інтересів і у депутатки від фракції Рівне разом Катерини Марчук.
“Хочу все-таки уточнення по мені. Тому, що моя сестра в.о. ЦНАПу і чоловік начальник КТП -1728. Тому, скажіть будь ласка, чи я можу приймати участь в голосуванні, чи в мене конфлікт інтересів?”, – запитала Катерина Марчук.
Втім, на засіданні не було керівниці відділу з питань запобігання та виявлення корупції Рівнеради Тетяни Михальчук. Відтак, роз’яснити ситуацію спробувала очільниця виконавчого комітету міської ради Марія Корнійчук.
“Ми говоримо зараз про врегулювання заробітної плати головних спеціалістів, спеціалістів, преміювання начальників відділів, а не начальників управлінь і заступників начальників управлінь та заступників міського голови. Ми говоримо зараз тільки про посадових осіб, які працюють в виконавчих органах. Директори комунальних підприємств і так далі сюди не відносяться”, – закцентувала Марія Корнійчук.
Пролити світло у даній ситуації спробував начальник юридичного відділу Рівнеради Михайло Чепиль.
“Коли існує загроза конфлікту інтересів, тобто потенційного чи реального, складовими цього конфлікту є особистий чи майновий інтерес. На сьогоднішній день органи, які слідкують за уникненням, запобіганням конфлікту інтересів, по-різному трактують це питання. Можливо, щоб уникнути ризиків, не зайвим буде заявити про конфлікт інтересів і не взяти участь в голосуванні”, – розповів Михайло Чепиль.
Після обговорень депутати таки прийняли зміни до бюджету. 25 міських обранців проголосували за.
До слова, Василь Харковець не брав участі у голосуванні, оскільки є заступником начальника управління освіти. А у змінах до бюджету був пункт, щодо врегулювання зарплати керівникам органів місцевого самоврядування.
Так чому ж на цій сесії піднялося питання про конфлікт інтересів депутатів у голосуванні за певні питання?
Напередодні, у медіа з’явилася інформація, що депутатку Олександру Коваленко викликали до нацполіції для роз’яснення, щодо можливого конфлікту інтересів під час одного з її голосувань.
На одній із сесій вона голосувала за додаткове виділення коштів для Рівненського міського центру комплексної реабілітації осіб та дітей з інвалідністю з порушенням опорно-рухового апарату «Крок». Там працює практичним психологом. Про це на гарячу лінію в управління стратегічних розслідувань ГУНП Рівненщини повідомили анонімним дзвінком з міської ради.
Сама ж Олександра Коваленко такі дії міської ради пов’язує з її діяльністю у комісії, яка займається контролем надання допомоги ЗСУ. Нам розповіла, що навіть знає замовників цієї справи. Втім, наголошує, вона не обіймає керівну посаду у центрі “Крок”.
Тому переконана, коли рік тому голосувала за виділення додаткових коштів центру “Крок” – не мала конфлікту інтересів. При цьому запевнила, якщо правоохоронці все-таки знайдуть порушення у її діях, готова понести покарання у вигляді штрафу. (Свого часу свого часу депутатка Олена Нездюр заплатила за подібне порушення штраф 3 400 гривень. прим. ред.)
“У нас немає проблем, немає корупції в місті. У нас самий великий злочин – це коли депутат, не будучи керівником, підтримує людей з інвалідністю. Коли ми вкладаємо 100 мільйонівн в дороги, і в один момент в нас провалюється бруківка, по якій люди з інвалідністю не можуть пересуватися, то це не злочин і корупція. Я так розумію, що до поліції надійшло анонімне повідомлення від міської ради, що рік тому Олександра Коваленко порушила антикорупційне законодавство підтримавши центр “Крок”. Оцей бідний, нещасний цілий рік не їв не спав, думав, де б що знайти на Коваленко”, – прокоментувала Олександра Коваленко.
Після завершення пленарного засідання міськради журналісти Рівне Онлайн звернулися до депутата Миколи Бляшина. Він розповів, що є потенційний і реальний конфлікт інтересів. В обох випадках наслідки однакові.
Також конфлікт інтересів дуже особистий, тобто кожен конкретний випадок потрібно вивчати окремо.
“Якщо це доплата до зарплати керівникам органів місцевого самоврядування і депутат голосував, а при цьому він, або його родичі, внаслідок цього рішення отримали додаткові гроші, то з високою ймовірністю в таких колег є конфлікт інтересів. Я чув, що дехто навіть оголосив про конфлікт інтересів, а потім проголосував. Це як на мене порушення, яке може мати наслідком скасування всього рішення. Тому, що навіть якщо один депутат проголосував за конфлікт інтересів в умовах конфлікту інтересів, то будь-хто зацікавлений може подати в суд і скасувати таке рішення”, – підсумував Микола Бляшин.
Конкретні відповіді на усі питання, щодо конфлікту інтересів під час голосувань, мав би дати новостворений антикорупційний відділ міської ради Рівного. Втім, створена структура на кошти платників податків Рівненської тергромади, поки що чомусь, не контролює ці процеси.
Натомість, у Рівнераді є депутати, які так чи інакше мають конфлікт інтересів у голосуваннях за певні питання. Свідомо чи не свідомо, не завжди про це заявляють.
Якщо хтось, з будь-яких мотивів дослідить голосування депутатів і наявність конфлікту інтересів – подібні рішення, навіть допомога ЗСУ, можуть бути скасовані у судовому порядку.
Отож, граючись на темі конфлікту інтересів, чи не відкриють самі собі депутати “скриньку пандори”.
Примітка: Конфлікт інтересів — це суперечність між особистими інтересами особи та її службовими повноваженнями. Наявність конфлікту інтересів може негативно вплинути на об’єктивність або неупередженість прийняття рішень, а також на вчинення чи не вчинення дій під час виконання наданих особі службових повноважень.