27-05-2023 Новини
Власник кіосків біля «Сільпо» Олександр Сачевчич, який незаконно їх зареєстував як нерухомість, відкликав реєстрацію права власності на ці об’єкти. Про це написали на фейсбук-сторінці Рівненської міської ради. Цю інформацію перевірили й ми: у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за підприємцем уже немає такої нерухомості. «Четверта влада» розповідає чи законно так робити і чому ці кіоски в сквері можна прибрати.
У вересні корнинська реєстраторка зареєструвала тимчасові споруди – кіоски – як нерухомість – 14 торгово-офісних приміщень. І це при тому, що сам Сачевчич раніше наявність нерухомості заперечував, її відсутність підтвердило й Управління державного архітектурно-будівельного контролю Рівненської міської ради.
Київський експерт із земельного законодавства Георгій Могильний пояснював, що така реєстрація є незаконною, радив звертатися до антирейдерської комісії при Міністерстві юстицій, щоб скасувати її. Однак міська рада не поспішала цього робити. Тож таке звернення підготував депутат Рівнеради від «Голосу» Святослав Клічук.
– Почитав коментар експерта на сайті «Четвертої влади» про можливість оскарження в антирейдерську комісію. Почекав трішки, чи міський голова або його профільний заступник подадуть скаргу, зрозумів, що не будуть. За допомогою народного депутата Ярослава Юрчишина подав сам. Думаю саме ця скарга стала причиною добровільної відмови Сачевчича, – каже Святослав Клічук.
Однак до відкликання цієї реєстрації самим Сачевчичем є питання. Адвокат і представник громадської організації «Платформа прав людини» Євген Воробйов каже, що вже зареєстровану нерухомість можна скасувати лише за рішенням суду:
– За пунктом 10 статті 18 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», заява про державну реєстрацію прав може бути відкликана ДО прийняття державним реєстратором рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або про відмову в такій реєстрації.
Ми хотіли з'ясувати у прокуратури, яка наклала арешт на кіоски, як так сталося, що підприємцю вдалося скасувати реєстрацію нерухомості, якщо ці дані вже були в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Однак у пресслужбі прокуратури не змогли одразу відповісти і попросили написати їм запит, що ми й зробили.
Не вдалося дізнатися цей нюанс і в самого Олександра Сачевчича: сказав, що перетелефонує, але не перетелефонував.
Що можна зробити з тимчасовими спорудами
Будівництво кіосків напроти «Сільпо» із самого початку обросло скандалами. Одне із зауважень – що паспорти прив'язки, які видавали для встановлення тимчасових споруд, мають невідповідність з тим, що побудували. Замість 10 тимчасових споруд підприємець звів 14. А це вже є підставою скасувати паспорти прив’язки – пояснював депутат Святослав Клічук.
– Міський голова і його підлеглі мають 100% юридичну можливість прибрати цю «Третяковську галерею». Для цього достатньо порахувати кіоски, – а їх не 10, а 14, – поміряти їх розміри, звірити зовнішній вигляд, поміряти ширину проходу, зафіксувати невідповідність виданим паспортами прив'язки і скористатися прямою нормою Положення, яка дозволяє прибрати ці споруди, – коментує депутат Клічук.
Натомість заступник міського голови Микола Дядюсь після пояснень журналістки, що дозвільні документи не відповідають наявним обставинам, зазначив, що з питанням такої невідповідності «міська рада буде щось робити»:
– В понеділок зранку попрацюємо з архітектурою, будемо щось робити. Що таке паспорт прив’язки? Він визначає розміри тимчасової споруди, розміщення її на території і як вона має виглядати. Якщо вони вийшли за межі того паспорта прив’язки, який виданий був, то ясно, що ми будемо працювати, як мінімум [щодо] того, що за межами [паспорта прив’язки], – прокоментував Дядюсь.
Вся історія скандальних кіосків у сквері за тегом: Кіоски біля «Сільпо»