Що не так з «безкоштовним» футбольним полем від інвестора у парку Шевченка

13-11-2024 Розслідування

16 жовтня на сторінці виконувача обов'язків міського голови Рівного Віктора Шаркизяна у фейсбуці з'явився допис про нове футбольне поле у Рівному. Як стверджував посадовець, місто отримає його безоплатно від ТОВ «Академія футболу «Імпульс», з яким підписали меморандум. Але Шакирзян, як з’ясувала «Четверта влада», сказав рівнянам не зовсім правду.

Місто планує віддати в безоплатне користування на 49 років земельну ділянку в парку Шевченка і ще й за свій кошт зробити проєктну документацію. А отримати натомість щось поки що до кінця незрозуміле і маловимірюване.

«Місто на це не витратить жодної копійки»

У дописі, який опублікували на сторінках Віктора Шакирзяна у соцмережах, йшлося:

«Працюємо над розширенням спортивної інфраструктури громади. Так, на умовах державно-приватного партнерства у Рівному з'явиться нове футбольне поле. Учора підписав меморандум про реалізацію цього проєкту з товариством «Імпульс», яке буде будувати футбольне поле зі штучним покриттям.

Місто на це не витратить жодної копійки. У період війни, коли усі основні видатки спрямовуємо на Сили оборони, така співпраця з бізнесом є найкращим варіантом для розвитку громади. Щиро дякую Олександру Петрову, який своїм прикладом показує підтримку спорту та готовий робити свій внесок для розбудови міста. Впевнений, що далі в такому напрямку ми реалізуємо ще не один потрібний для підростаючого покоління проєкт».

Хто інвестор

Товариство з обмеженою відповідальністю «Академія футболу «Імпульс» зареєстроване три роки тому і надає послуги у сфері оренди й експлуатації власного, орендованого нерухомого майна, прокату товарів та освіти у сфері спорту та відпочинку.

Серед засновників – власник мережі мотузкових парків, хостелу «Хостел Рівне» та співвласник станції техобслуговування авто «Тачки» Олександр Петров, бізнесмен у сфері будівництва В’ячеслав Пугайко, син судді Рівненського міського суду Євгена Сидорука Максим Сидорук та футболіст Олег Шандрук.

У 2021 році громадська організація «Спортивний клуб «Омега Рівне», серед засновників якої – Петров, Пугайко та Шандрук, а також батько Максима Сидорука – Євген Сидорук, взяла в оренду державний стадіон «Форт», що на вулиці Данила Галицького, 13 у Рівному. Нині там розташована академія футболу «Імпульс».

Третій рік поспіль, за оренду цього стадіона «Форд», Рівненське вище професійне училище ресторанного сервісу і торгівлі, на балансі якого стадіон, отримує від організації 5 тисяч 180 гривень 28 копійок щомісяця.

Також клуб сплачує податок на землю. У 2021 році він становив 1 тисячу 700 гривень в рік. Зі слів директора ГО «Спортивний клуб «Омега Рівне» та товариства «Академія футболу «Імпульс» Олександра Петрова, сума податку за ці роки збільшилась, але не набагато.

Нове футбольне поле, яке мають облаштувати у Рівному, розташоване у парку культури та відпочинку імені Тараса Шевченка.

Ми зателефонували до одного із співзасновників та директора фірми «Академія футболу «Імпульс» Олександра Петрова, щоб дізнатися деталі співпраці з міською радою та про майбутню інвестицію.

– Нині академія футболу «Імпульс» досить успішно себе зарекомендувала. За півтора року існування академії ми виховуємо 300 вихованців вікової категорії від 5 до 13 років, – розповів Петров. – Більше двох років тому я почав ставити запитання можновладцям: «Чому не створити державно-приватне партнерство?». На мої питання віднікувались, мовляв, що вони такого ніколи не робили і тому бояться.

Зараз очолює управління молоді та спорту Олександр Гребенюк. Я його знаю ще з волонтерської діяльності як порядну людину. Я розповів, що при державно-приватному партнерстві інвестор інвестує свої кошти у громаду.

Майно, яке будується на землі міста, залишається у громаді. З ним нічого не можна робити: ні продати, ні закласти. Тобто це майно громади. Інвестор інвестує на 49 років. Частина часу на цьому стадіоні йде для громади, тобто місто безкоштовно користується цим майном: приходять школи, гуртки чи технікуми, – каже Олександр Петров.

– Цього бояться бізнесмени. Чому? – продовжує Петров. – Тому що ти вкладаєш чималі кошти і з цього нічого фактично не маєш. Мене воно не лякає зовсім. Дай Бог мені 49 років прожити, а моїм дітям воно може бути не цікаво. Я б на це не пішов, якби була якась корупція. Я маю надію, що ми протопчемо цю стежку і покажемо іншим бізнесменам, як можна. У місті є занедбані тенісні корти, баскетбольні, волейбольні майданчики.

– Чи правильно я розумію, що для інвестора вигода в тому, що він не орендує у міста локацію? Він знає, що 49 років локація, в яку вклали інвестиції, працюватиме і бізнес розвиватиметься?

– Так, все правильно. У мене немає на «Імпульсі» місця для дітей, а таким чином я ще зможу приблизно 100 дітей виховувати на цьому полі (в парку Шевченка. – Ред.). Тобто я для академії роблю благо і для бізнесу свого роблю благо, бо у вечірній час здаю в оренду і отримую певні кошти на утримання цієї локації.

Після цього я мрію так само зробити для школи №23, бо вона моя рідна. Якщо ми перший крок зробимо і державно-приватне партнерство відбудеться, на що я дуже надіюся, то після цього відкривається простір для інших бізнесменів у різних напрямках.

– У скільки зараз обійдеться цей проєкт?

– Прорахували приблизно, що у сім мільйонів гривень. Але в мене куплені два поля 30 на 50. Якби зараз починати з нуля, я б на це не пішов. А оскільки поля є і я шукаю землю, то земля громади мені підходить.

– Два поля – це штучне покриття?

– Так. Воно в мене вже є. Моя перевага  в тому, що мені не треба витрачати на поле, а мені потрібно дренажну систему зробити, освітлення підключити і засипати пісок, гранулят, постелити поле і запустити цей проєкт. Проєкт орієнтовно на виході буде 7 мільйонів, але половина у мене вже закладена.

Без грошей з бюджету не вийде

Начальник Управління у справах молоді та спорту Рівного Олександр Гребенюк каже, що на сторінці виконувача обов’язків міського голови Рівного Віктора Шакирзяна подана не зовсім точна інформація.

–  Це не зрада про безоплатне поле. Трохи неправильно там написала міська рада, адже без грошей не вийде. Як мінімум, проєкт Олександр Петров не зможе оплатити, бо земля наша (міста. – Ред.). Певні витрати будуть, але вони будуть незначні.

– Це витрати на документацію?

– Так, адже земля наша, і лише ми можемо замовити проєкт на освітлення, підведення електрики. Це може робити власник землі. А вже орендар має там викопати доволі глибоку яму. Це десь пів метра. Засипати різними відсівами, щоб був потужний дренаж і не стояла вода. Потім після покриття – інший відсів, щоб не просідала трава. Поле буде використовуватись частину часу товариством, а частину часу містом.

Олександр Гребенюк каже, що про дату старту проєкту та суму, яку витратить міський бюджет, рано говорити, адже нині тривають підготовчі роботи:

– По-перше, дуже сильно має змінитися закон. По-друге, ми ще остаточно не пропрацювали взаємодію між містом та товариством. По-третє, ще не зрозуміло щодо електрики у проєкті стадіону. Від кількості електрики буде вираховуватись вартість пакету документів.

Зараз створюється, відповідно до закону, робоча група. Після того, як робоча група опрацює все, депутати на сесії мають погодити це партнерство. Це має бути приблизно у січні. Якщо його погодять, то там буде розписано, які кошти будуть виділені згодом.

– Що має робити ця робоча група?

– Вона має визначитись, чи потрібне це поле, чи не потрібне. Чи на умовах державно-приватного партнерства, що мене найбільш цікавить, чи на умовах оренди. І ця група має напрацювати договір державно-приватного партнерства. Це доволі тривалий процес. Це ж оголосити конкурс. Не факт, що цей підприємець виграє і що він готовий до цього. Якщо він виграє, тоді почнемо підготовку відповідної документації згідно із Законом України про державно-приватне партнерство.

– На вашу думку, що вигідніше місту: партнерство чи оренда?

– Місту вигідніше державно-приватне. Так він бере в оренду на 50 років, збудував і сам користується. А так ми користуємось разом з ним і по завершенню договору об'єкт, тобто облаштоване поле, залишається у нас. Він далі до нього немає ніякого стосунку. І він, і ми зацікавлені, щоб в наступному році це поле запустити.

Підприємець Олександр Петров каже, що 30% часу стадіон використовуватиме місто, 30% його футбольна академія «Імпульс», яка є бізнесом і 30% підприємець здаватиме в оренду.

Олександр Гребенюк розповів, що місто планує 50% часу використовувати футбольне поле для вихованців міської Дитячо-юнацької спортивної школи.

Проте скільки саме часу і яким чином місто і підприємець користуватимуться полем – досі не визначено і не зрозуміло.