30-06-2024 Розслідування
Сьогодні «Четверта влада» розповідає про статки останнього з семи депутатів фракції «Рівне разом» у Рівненській міській раді – Сергія Рибачка. Рибачок після Революції Гідності був головою Рівненської обласної державної адміністрації – тоді й став відомим.
Нині керує рівненським комунальним підприємством і має свою фірму. Як заробляє депутат під час війни та як до депутатства назбирав більше 300 тисяч іноземної валюти, аналізували журналісти «Четвертої влади».
Спойлер – цей матеріал буде без коментарів обранця, бо Сергій Рибачок відмовився коментувати: – Я не маю бажання спілкуватись з вашим виданням, – сказав він нашій журналістці телефоном. Ми надіслали йому запитання також у телеграмі. Він прочитав, проте не відповів.
Чим займався до депутатства у Рівненський міський раді
Раніше «Четверта влада» вже досліджувала біографію та статки Сергія Рибачка. Якраз тоді, після «Революції гідності» у березні 2014 року, його, викладача Національного університету «Острозька академія», помічника-консультанта народного депутата України від ВО «Свобода» Олега Осуховського, призначили головою Рівненської облдержадміністрації.
За неповний рік роботи на посаді Рибачок встиг «засвітитися» в схемі дерибану землі для СБУ. А також призначив на посаду своїм заступником Тараса Пустовіта, якого пізніше судили за взяття хабаря.
Через рік після звільнення з посади голови ОДА, у листопаді 2015 року, Рибачок з’явився у спільному проєкті Світового банку та Міністерства охорони здоров’я України «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей». До травня 2020 року він був керівником групи впровадження цього інвестиційного проєкту в Рівненській області.
Саме в цей період у Рибачка з’явилися земля та будинок у Рівному, на вулиці Щасливій, автівка «BMW X5» та наручний годинник «Maurice Lacroix».
З 2015 року Рибачок знову зареєструвався приватним підприємцем – у сфері консультацій з питань комерційної діяльності та керування. До головування в адміністрації Сергій Рибачок з реєстрацією в Острозі займався діяльністю кафе та припинив ФОПа в березні 2013 року.
А з березня 2023 року він керує комунальним підприємством «Рівненське міське бюро технічної інвентаризації».
До Революції Гідності Сергій Рибачок був депутатом Острозької міської ради від політичної партії «Свобода». За квотою цієї політсили і очолив Рівненську ОДА у 2014-му. Проте вже у 2015 році балотувався до Рівненської міської ради за списками партії «Громадський контроль». Його не обрали.
У 2020 році Сергій Рибачок знову змінив політичні погляди та потрапив до Рівненської міської ради від партії «Рівне Разом».
Деревообробний бізнес без офіційних доходів
У квітні 2021 року Сергій Рибачок разом з лучанкою Наталією Поліводою зареєстрували ТОВ «Альфалайн трейдінг». У товариства – майже два десятки різних діяльностей, основний – виробництво інших дерев'яних будівельних конструкцій і столярних виробів. Місце реєстрації – Соборна, 36, що в Рівному майже навпроти ЦУМу.
Керує товариством сам Рибачок, але в деклараціях заробітної плати не вказує.
За даними судового реєстру, фірма Рибачка мала у 2022 році заборгованість зі сплати оренди цеху переробки деревини у Зарічному – більше 50 тисяч гривень. Тоді Господарський суд Рівненської області, вирішуючи справу про стягнення боргу, встановив, що «Альфалайн трейдінг» відсутній за місцем реєстрації на Соборній, 36.
В аналітичній системі «YouControl» ми помітили, що у товариства відсутня фінансова звітність.
Гроші депутата: «і швець, і жнець»
За 2019 рік, коли Рибачок ще працював у проєкті Світового банку, він отримав 615 тисяч гривень доходу. У середньому це по 51 тисячі гривень на місяць.
Нагадаємо, керівником цього проєкту він був до травня 2020 року. І загалом за проєкт, за даними аналітичної системи «YouControl», яка бере дані з порталу публічних коштів, він отримав 2 мільйони 850 тисяч гривень. Саме стільки йому нарахувало Управління охорони здоров'я Рівненської ОДА в межах цього проєкту.
З декларації за 2019 рік, Рибачок продав нерухомість за пів мільйона гривень. Ймовірно, це будинок на 43 квадратних метри.
У 2020 році, коли Рибачок приєднався до команди Віктора Шакирзяна для участі у виборах до Рівненської міської ради, його дохід підприємця сягнув 781 тисячі гривень. У 2021-му – 803 тисяч гривень.
У 2022 році Сергій Рибачок доходів підприємця не показував. Проте тоді він працевлаштувався у Рівненський обласний військкомат та військову частину А7367, що зареєстрована в Одесі. Там йому нарахували 195 тисяч 934 гривні та 224 тисячі 851 гривню заробітної плати відповідно.
За 2023 рік Рибачок декларував трохи більше пів мільйона гривень доходу підприємця, 197 тисяч зарплати у 104-й окремій бригаді територіальної оборони Рівненської області (в/ч А7032) та майже 265 з половиною тисяч у КП «Рівненське міське бюро технічної інвентаризації».
Щороку депутату також нараховували пенсію і ще зарплату в Острозькій академії. Загальна сума цих виплат не перевищувала 65 тисяч гривень на рік.
Де працює дружина депутата
У депутата Рибачка є дружина Тетяна та дві доньки.
У деклараціях Сергія Рибачка за 2019-2020 роки доходи дружини не вказано. У 2021-2022 роках Тетяна Рибачок працювала у ТОВ «Газова компанія». Останнє належить «свободівцям»: адвокату Ярославу Кальці та депутатові Рівненської міськради Володимиру Валявці. Зарплата Тетяни за ці роки ставила відповідно 72 з половиною тисячі та 25 тисяч 728 гривень.
У 2022 році Тетяна Рибачок стала на облік у центр зайнятості, де отримала 4 тисячі 520 гривень. Цього ж року вона знайшла роботу у ПАТ «Еско-Рівне», яке надає послуги теплопостачання освітнім і медичним закладам, підприємствам міста. Близько половини акцій «Еско-Рівне» перебуває у власності громади Рівного.
Нарахована зарплата за неповний 2022 рік становила 130 тисяч гривень. У 2023-му – 329 тисяч гривень.
Майно сім’ї Рибачків
У 2016 році Сергій Рибачок набув право власності на земельну ділянку на вулиці Щасливій у Рівному. Вартість неповних чотирьох соток, вказана в декларації, – майже 19 тисяч гривень.
Через два роки на цій ділянці Рибачок реєструє право власності на будинок, площею 148 квадратних метрів. Вартість не вказав.
З 2021 року Рибачок зазначає, що користується нежитловим приміщенням у Рівному. Власниця цих 36 квадратів – Рибачок Валентина Іванівна, а розташоване майно на Соборній, 36, де зареєстрована фірма Сергія Рибачка «Альфалайн Трейдінг».
За даними «YouControl», жінка з таким іменем з 2019 року отримує одноразову матеріальну допомогу від виконкому Полонської міської ради. Сергій Рибачок родом з Полонного Хмельницької області. Пані Валентина, ймовірно, – мама Сергія Рибачка.
У 2021 році дружина депутата Тетяна оформила на себе частину будинку та ділянку у Полонному.
На чому їздить депутат
Ще у 2016 році, будучи керівником проєкту Світового банку, Рибачок придбав собі «BMW X5» 2005 року випуску. Вказав у декларації вартість – 49 тисяч гривень. Та коли у 2023 році він це авто продав, то вписав, що вторгував за нього 450 тисяч гривень.
Дружина Рибачка Тетяна з 2017 року володіє «Peugeot 3008» 2012 року випуску. У деклараціях вказано вартість автівки – 165 з половиною тисяч гривень.
У травні 2021 року депутат придбав собі «Volkswagen Atlas» 2018 року за 648 тисяч гривень. Авто привезли зі США.
Готівки – на мільйони гривень
Вище ми писали, що за чотири з половиною роки роботи у проєкті Світового банку Рибачок отримав 2 мільйони 850 тисяч гривень доходу. Тоді ж родина Рибачків придбала землю та будинок на вулиці Щасливій, два автомобілі.
У грудні 2020 року Сергій Рибачок як кандидат у депутати до Рівненської міської ради написав у декларації, що у 2019-му у нього готівкою було 148 тисяч доларів, 161 тисяча 300 євро та 832 тисячі гривень. Якщо конвертувати це у гривні, то на грудень 2019 року це становило близько дев’яти з половиною мільйонів.
Попередні дані про доходи Рибачка у відкритому доступі ми маємо за 2013 рік: тоді голова Рівненської ОДА задекларував більше 83 тисяч гривень свого сукупного доходу та ще 4 тисячі дружини.
Керував областю Рибачок з 02 березня 2014-го по 18 листопада 2014 року. Декларації за цей період у відкритому доступі немає.
Коли саме Сергій Рибачок назбирав більше трьохсот тисяч готівки в іноземній валюті ми намагалися дізнатися у самого депутата. Зокрема, цікавились, чим він займався після звільнення з посади голови Рівненської ОДА до його призначення керівником міжнародного проєкту.
Також цікавилися, яка зайнятість була у проєкті, щоб зрозуміти, чи міг мати час Сергій Рибачок, щоб займатись іншою оплачуваною діяльністю.
Враховуючи те, що у 2013 році в Рибачка не було жодних збережень, за 8 місяців керування обласною адміністрацією він не міг зібрати стільки готівки, за період керування міжнародним проєктом сукупно за 5 з половиною років Рибачок отримав 2 мільйони 850 тисяч гривень, а також придбав землю, дві автівки та побудував будинок «На Щасливому», дуже сумнівно виглядають його збереження у декларації 2019 року.
Сам Сергій Рибачок відмовився відповідати нам про походження цих збережень.
Дружина, за декларацією Рибачка, у 2019 році зберігала 34 тисячі доларів США, 29 тисяч євро та 450 тисяч гривень. Чим вона займалась між 2013 та 2019 роком – невідомо. Але звертаємо увагу читачів, що у 2013 році вона отримувала виплати по безробіттю, а у 2019-2020 роках її доходів депутат не задекларував.
У 2020 році Рибачок збільшив доларові заощадження до 167 тисяч. Збереження в євро та гривнях залишились незмінними.
Наступного року депутат вже декларував 186 тисяч доларів США, але в гривнях залишив 260 тисяч. Хоча того року він придбав автомобіль за 648 тисяч гривень.
У 2022-му у Сергія Рибачка залишилось 174 тисячі доларів США, 156 тисяч євро, 220 тисяч гривень. У дружини зменшились гривневі заощадження до 390 тисяч.
У 2023 році депутат витратив зі своїх заощаджень 2 тисячі доларів та 5 тисяч євро.