Як компанія з групи «Стоград» організувала викуп комунальної землі під парковку

18-01-2024 Розслідування

У 2022-му фірма, що входить до групи компаній «Стоград», збудувала на комунальній землі стоянку. Збудувала біля свого торгово-офісного центру на вулиці Київській. Тепер інша фірма, пов'язана зі «Стоградом», хоче купити цю землю у міста. Рівненська міська рада вже дозволила розробляти проєкт для відведення цієї земельної ділянки, яку посадовці у документах називають «вільною від забудови».

Що про це каже експерт та яка позиція влади – читайте у матеріалі «Четвертої влади».

Що це за земля

Чотирнадцять соток землі неподалік новозбудованого торгово-офісного центру на вулиці Київській, 47 хоче купити ТОВ «Висока Лінія».

Офісний центр, біля якого розташована ця земельна ділянка, офіційно будувало ТОВ «Квітковий бульвар». Раніше ми з’ясували, що це товариство належить до групи компаній «Стоград».

Згідно з витягом із Державного реєстру речових прав, дві земельні ділянки безпосередньо під торговельно-офісним центром належали ТОВ «Квітковий бульвар». У лютому 2023-го товариство передало 1/3 частину землі у власність Валерію Сидорчуку, а у липні інші 2/3 землі – у власність ТОВ «Висока Лінія», тобто тому, яке хоче нині викупити 14 соток комунальної землі.

«Висока Лінія» належить до «Стограду»

За даними аналітичної системи YouControl, товариство з обмеженою відповідальністю «Висока Лінія» зареєстрували 25 квітня 2023 року.

Керівник – Ігор Новосельський. Основний вид діяльності – надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна. Адреса реєстрації – у новозбудованому офісному центрі на Київській, 47.

У товариства троє засновників:

1) ТОВ «Квітковий бульвар» з часткою 98,18%;

2) Акціонерне товариство «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд “Інвест-Захід”» з часткою 1,8%;

3) Іванова Олена Володимирівна з часткою 0,02%.

Олена Іванова згадується у деклараціях депутата Рівненської міської ради та керівника «Стограду» Олександра Іванова як дружина.

АТ «Інвест-Захід», як і ТОВ «Квітковий бульвар», належить до групи «Стоград».

Ми хотіли запитати у ТОВ «Висока лінія», що хочуть зробити із викупленою землею і чому саме викуповують, а не беруть в оренду. Але нам так і не вдалося отримати від них відповідь.

Коли телефонували на номер товариства, вказаний у реєстрі, нам відповіли, що ми помилились. До керівника – Ігоря Новосельського – номер не вдалося знайти.

Номер ТОВ «Квітковий бульвар» був поза зоною. А от до керівника цього товариства – Назара Бобра – ми дотелефонувалися. Виявилося, що це його номер вказаний як номер ТОВ «Висока лінія». Тільки він знову сказав, що ми помилилися, та вибив.

Сперечалися, але за дозвіл проголосували

26 жовтня 2023 року депутати Рівненської міської ради дозволили товариству розробити проєкт землеустрою щодо відведення цієї ділянки.

Землю, відповідно до документів, які опублікувала міська рада, ТОВ «Висока Лінія» купує для «розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництва та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води)».

Проте перед голосуванням відбулася дискусія. Згадали, зокрема, за липи, які забудовник зрізав на цій комунальній землі наприкінці квітня 2023-го.

– Там вже все збудовано, а землі в них ще не було. Так? А зараз ми їм її даємо. По суті, узаконюємо захоплення землі, – відреагував депутат від «Голосу» Святослав Клічук.

Депутатка Людмила Туровська від «Європейської солідарності» запевняла, що там зробили озеленення. Деякі інші депутати також почали заперечувати, що на ділянці є стоянка для автомобілів.

Начальник управління земельних відносин Сергій Таргоній на засіданні сесії аргументував, що варто віддати землю на викуп:

– Це той випадок, коли по суміжності є земельна ділянка у приватній власності і поряд береться (купується земля. – Авт.) під мережі тією самою установою, яка має збудований об’єкт.

– А яке цільове призначення (земельної ділянки. – Авт.)? – звернувся Святослав Клічук до Сергія Таргонія.

– У проєкті рішення це є. Під інженерно-транспортну інфраструктуру, – Таргоній.

– Ну, то це не озеленення. Всі рівняни бачать, що там вже все збудовано, а земля – у власності міста. Ми не повинні по цій схемі (віддавати землю. – Авт.). Забудовник на своїй землі мав би вміститись, а він зробив на міській, а тепер ми узаконюємо просто так, ніби так і потрібно, – відповів Святослав Клічук.

Стоянка таки є

Ми перевірили: стоянка є і перед офісним центром, і позаду. Зокрема і на ділянці, яку нині збираються викупити у міста.

Ми надіслали запит до департаменту благоустрою, чи законно приватний забудовник зробив стоянку для автомобілів та зелені насадження на комунальній землі.

Департамент повідомив, що благоустрій на землі комунальної власності передбачений проєктною документацією на об’єкт «Нове будівництво проїзду з облаштування автостоянки тимчасового зберігання автомобілів та благоустроєм прилеглої території в районі будівлі 47 на вулиці Київській».

На сайті Рівненської міської ради є два розпорядження міського голови за лютий та червень 2022 року про облаштування автостоянки на цій ділянці.

За останнім розпорядженням, від 26 червня 2022 року, уклали тристоронній договір між замовником – департаментом інфраструктури та благоустрою, платником – ТОВ «Квітковий бульвар», та підрядником – приватним підприємством «Фірма Бінекс».

За всі роботи мало заплатити ТОВ «Квітковий бульвар».

Ми запитали у департаменту інфраструктури та благоустрою, чому вони не залишають парковку у комунальній власності. На що отримали відповідь, що питання власності не входить до повноважень департаменту.

У скільки «Високій Лінії» обійдеться ділянка, поки не відомо. Управління комунальною власністю на наш запит повідомило, що ТОВ «Висока Лінія» подало клопотання про продаж їм земельної ділянки, але «інформація про вартість ділянки в управління відсутня».

Чому парковка є, а земля «вільна від забудови»

Експерт з питань земельного законодавства Георгій Могильний пояснив, чому ділянка зі стоянкою по документах проходить як вільна від забудови:

– Парковки не підлягають реєстрації у Держреєстрі прав на нерухоме майно.

Також Могильний розповів, що оскільки замовник будівництва – департамент інфраструктури та благоустрою, то формально будівництво законне. Бо на комунальній землі будував місцевий орган влади.

– Але в розпорядженнях Третяка є суттєвий недолік – не врегульовано питання власності на цю парковку. Він мав вказати, що побудоване буде комунальною власністю і буде на балансі департаменту, який будував, чи ще якогось. Тоді ділянку не могли б нікуди передати, бо там була би транспортна споруда комунальної власності. А так парковка є, побудована за приватні гроші відомого інвестора, і не є комунальною власністю.