Землю на березі Усті лобіює депутат-забудовник від «Слуги народу»

13-04-2024 Розслідування

Ще пів гектара за схемою «під мережі» планують продати депутати Рівнеради. Ця ділянка на березі Усті, поруч з гідропарком. А любіює її депутат-забудовник. «Четверта влада» вирішила дізнатися трохи більше про плани фірми, що претендує на землю, та її власника.

Товариство «Есенсіон» 1 лютого 2024-го попросило Рівненську міську раду дозволити йому розробити проєкт землеустрою щодо відведення у власність ділянки біля рівненського гідропарку.

Фірма хоче купити трохи більше 52 соток на вулиці Степана Бандери. 14 березня це питання включили до порядку денного чергової сесії Рівнеради, згодом зняли з розгляду, проте депутати ще будуть повертатися до нього.

Що це за ділянка біля річки

Ця ділянка біля річки Усті на вулиці Степана Бандери – за територією Рівнеоблводоканалу та навпроти магазину «АТБ», що у новобудові «Стограду» ЖК «Bridge Tower».

За даними геопорталу Рівного, ця ділянка перебуває в рекреаційній зоні Р-3 – зоні природного ландшафту. Переважні види використання такої ділянки, відповідно до затвердженого зонінгу, – парки, сквери, пляжі, спортивні, дитячі майданчики, атракціони, бігові чи велосипедні доріжки, літні естради, концертні майданчики.

Допускається, що за рішенням архітектурно-містобудівної ради там можуть бути музеї, виставкові комплекси, майданчики для пікніків, відкриті площинні фізкультурно-спортивні споруди, підприємства громадського харчування, окремо розташовані або прибудовані тимчасові споруди для роздрібної торгівлі.

Начальник відділу генплану та розвитку міста Управління архітектури і містобудування Рівного Андрій Шевчук на наше запитання, що можуть побудувати на цій землі, коментує так:

– Умови можливої забудови в цій зоні є такі, що якщо там буде з’являтися якась будівля, то вона має відповідати граничним параметрам: максимальний відсоток забудови цієї зони має бути не більше 5%. Це доволі незначний відсоток забудови.

– Другий параметр – висота. Висотність наразі уточнена і встановлена – 9 метрів в межах стін та 11 метрів поверх покрівлі тих будівель та споруд, які теоретично можуть бути побудовані або реконструйовані в цих зонах (така висота може бути у триповерхової будівлі. – Ред). Житлових будівель там бути не може.

Чому викуп, а не аукціон

З проєкту рішення, яке підготував начальник Управління земельних відносин Сергій Таргоній, бачимо, що попереднє призначення ділянки – для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництва та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води). Тобто – «під мережі».

Вказане цільове призначення землі дає можливість отримати її без торгів, достатньо будь-кому подати до міської ради заяву та графічне зображення місця розташування бажаної ділянки.

Депутати спочатку погоджують виготовлення проєкту землеустрою, а потім другим рішенням – дозволяють викупити ділянку.

Викуп землі в такий неконкурентний спосіб у 2022-2023 роках ми вже досліджували. Навіть вдалося зупинити таку схему по викупу 86 соток на Київській новоствореною фірмою, пов’язаною з депутатом Святославом Стельмащуком.

Експерт із земельного та містопланувального законодавства Георгій Могильний тоді наголосив, що якщо в такий спосіб дають викупити ділянку для повноцінного користування нерухомістю власником (магазин, банк, будинок), то це не афера.

Але якщо такі ділянки беруть для перепродажу, змінюючи цільове призначення, або ж власник змінює цільове призначення таким чином, що це дозволяє зводити багатоквартирні будинки, то на такі факти варто звертати увагу.

Хто хоче викупити землю

Товариство «Есенсіон» заснував у 2019 році Олександр Олександрович Бойчук з Рівного. Він є також його директором. Статутний капітал ТОВ становить два мільйони гривень. Переважно фірма займається технічним обслуговуванням та ремонтом автотранспортних засобів. Адреса реєстрації  у Рівному – на вулиці Соборній, 372. За цією адресою є шиномонтаж-СТО «Млин».

Олександр Бойчук – 1993 року народження та вже 11 років підприємець: ремонтує та обслуговує автівки.

Олександр має у власності дві ділянки та нерухомість на Соборній, 376. Будівля розташована поряд із шиномонтажем «Млин».

За номером підприємця Олександра Бойчука в інтернеті є кілька оголошень: про пошук шиномонтажника та про послуги автомийки на вулиці Князя Володимира, 109.

Номер телефону фірми «Есенсіон» (050 339 50 80), який ми знайшли в аналітичній системі «YouControl», належить підприємцю з Дубна Олександру Богдановичу Бойчуку, батькові Олександра Бойчука.

В аналітичній системі «YouControl» ми знайшли чималий список майна Олександра Богдановича. Саме старший Бойчук володіє в Рівному нерухомістю та землею на Князя Володимира, 109, де розташована автомийка «Avtospa.Rivne», і на Князя Володимира, 109В.

На старшому Бойчуку зареєстрована також нерухомість на Соборній, 376, що і в сина, автомийка із землею на Млинівський,18, будівля на Великій Окружній,13б у Києві, а ще у співвласності майже три гектари землі в Івано-Франківську. За цією адресою там розташований торговельний центр «Veles Mall».

У чоловіка є чотири квартири у Рівному: три в будинку на Лабунського, який зводила будівельна компанія «Стоград», та квартира на вулиці Шухевича.

Олександр Богданович Бойчук також – співвласник ТОВ «Віп-Інвестбуд», що минулого року вже викупило в Рівненської громади 10 соток землі на вулиці Небесної Сотні – за 227 тисяч гривень.

Спочатку там нібито мала бути мийка, а потім фірма намагалась змінити цільове призначення ділянки на «розміщення та обслуговування туристичних об'єктів та закладів харчування». 26 жовтня 2023 року питання про зміну цільового призначення зняли з розгляду на сесії міської ради.

Нагадаємо, ця фірма, за даними з аналітичної системи «YouControl», вже має у Рівному сім ділянок та об’єкти нерухомості. Переважно це мийки чи заправні станції.

Другим власником «Віп-Інвестбуду» записаний киянин Андрій Вінокур.

Олександр Богданович, за даними аналітичної системи «YouControl», має частки власності ще у трьох різних фірмах:

- 25% у ТзОВ «СДС-Газ»: заснував у 2016 році разом з трьома рівнянами, фірма займається продажем пального;

- 35% у ТзОВ «Захід Авто-Спа»: керує та володіє разом з уже згаданим Андрієм Вінокуром (35%), депутатом-забудовником, власниками «Стограду» Олександром Івановим (15%) та Андрієм Філіном (15%). Фірму чоловіки заснували разом у 2021 році, а зареєстрована вона на Соборній, 372 (там само, де ТОВ «Есенсіон». – Авт.), займається технічним обслуговуванням та ремонтом автотранспортних засобів;

- 40% у київському ТОВ «Інвест Авто Сервіс Плюс» разом з Андрієм Вінокуром (40%) та Катериною Малаховою (20%), основний вид діяльності – обслуговування наземного транспорту.

Землю громади хочуть, пояснювати щось громаді не хочуть

Зважаючи на те, що Бойчуки займаються переважно ремонтами та мийкою автомобілів і продажем пального, а земельна ділянка, яку фірма Бойчука-меншого хоче викупити, розташована в рекреаційній зоні, ми вирішили запитати, які плани у заявника щодо землі.

Власник фірми «Есенсіон» Олександр Бойчук після першого запитання про те, чому вирішив придбати ділянку біля гідропарку, відповів, що перетелефонує, бо не може говорити.

Далі він зателефонував і сказав, що не буде нічого коментувати. Бо не хоче.

Ми також зателефонували до його батька, адже саме його номер вказаний як контактний фірми. Принагідно хотіли  уточнили в нього, як він став бізнес-партнером депутата Іванова і чи не для нього Бойчуки планують викупити ділянку. Але Олександр Богданович слухавку не підняв.

«Просив як за своє»

Намагалися дізнатися і у депутата Олександра Іванова, чому він просив депутатів голосувати «за» погодження продажу ділянки фірмі «Есенсіон».

Адже одразу декілька депутатів з різних фракцій нам розповіли, що Олександр Іванов підходив до них і просив за це питання, як за своє.

На дзвінок відповів його помічник, що представився Мирославом. За даними сайту Рівненської міської ради, в Іванова є помічник Мирослав Черній.

– Чи можу я поговорити з  Олександром? – журналістка.

– Наразі ні. З якого питання, я йому передам. Він у відрядженні.

– А коли він буде на зв'язку?

– Десь наступного тижня. Яке там питання, може, я передам, щоб він зорієнтувався.

– Я думаю, що він зорієнтується, як буде говорити зі мною. То він коли у відрядженні, то не бере слухавку?

– Ні, зайнятий.

Через тиждень ми знову набрали депутата Іванова, той самий помічник обіцяв передати про наш дзвінок, а сам депутат Рівненської міської ради знову виявився зайнятим і уник дати відповіді рівнянам.